Gripa je v hladnejšem delu leta gotovo ena izmed najbolj pogostih bolezni, ki prizadene tako starejše kakor tudi mlajše generacije. Seveda so najbolj na udaru starejše osebe in osebe s kroničnimi obolenji. Vsako leto se epidemija pomiri v približno mesecu dni, seveda odvisno od temperatur, ki lahko razvoj gripe spodbujajo (temperature nad 0 stopinj Celzija) ali jo zavirajo (stopinje pod 0). V času gripe so navadno polno zasedene tudi bolnišnice in ambulante v zdravstvenih domovih.
Če ste zdravi, se skušajte v kar največjem loku izogibati vseh mest, kjer se nahajajo oboleli z gripo. K zdravniku pojdite le, če je to res nujno potrebno. Če gre za epidemijo gripe, bolnišnice navadno tudi omejijo obiske. V primeru, da se počutite slabo, imate vročino ali kak drug znak obolenja, najprej pokličite osebnega zdravnika in se skušajte preko telefona pogovoriti o nadaljnjem zdravljenju. Če je počutje zares slabo in ga doma ne morete izboljšati s čaji in drugimi domačimi pripravki, potem je seveda obisk zdravnika več kot smisel.
To pomeni, da se ustrezno zaščitite pred gripo – omejite socialne stike in se nasploh posvetite zdravi prehrani in zadostnemu počitku. Stanje lahko poslabša povečan stres. Pomembno je tudi, da kar se da okrepimo svoj imunski sistem – odličen način za to je nastrgan ingver (korenina) v medu – vsako jutro lahko pojemo eno žlico pripravka in tako telesu pomagamo v boju z bacili. Preventiva je vsekakor boljša kakor kurativa. Pogosto umivaje roke, saj so čiste roke gotovo pol zdravja!