Preden se podamo na pot, je vedno vprašanje, koliko časa bomo porabili do želenega cilja. Še posebej je to vprašanje, če se podajamo na daljše poti. Včasih prometnih zastojev na cestah ne moremo predvidevati, pa vendarle obstaja par odsekov na naših cestah, kjer so zastoji pogosti.
Poleti in čez vikend se velika gneča pripeti na cestah proti obali oziroma morju. to velja predvsem na primorski avtocesti iz Ljubljane proti Kopru. Zaradi poletnih dopustov tako naših kot tujih turistov se lahko čas potovanja na tem odseku avroceste podaljša tudi za več ur. To je še posebej problem v primeru gradbenih del na cestah. Zato je priporočljivo, da se na pot opravimo v zgodnjih jutranjih urah. Če to ni mogoče, pa moramo imeti ob visokih temperaturah veliko vode in primerne lahke hrane. Enako kot na avtocesti velja tudi na mejnih prehodih na Primorskem. Priporoča se, da se izogibamo glavnim mejnim prehodom in raje izkoristimo manjše stranske, saj se s tem porabi veliko časa, ki bi ga drugače namenili v gneči.
Naslednji odsek ceste, ki je problematičen, je ljubljanski obroč. Gneča nastane načeloma vsako jutro in popoldne med delavnikom zaradi vožnje v službo. Tudi v tem primeru je priporočljivo, da se opravimo na pot dovolj hitro, preden nastanejo zastoji, sicer lahko tvegamo, da bi zamudili v službo. Še bolje pa je, da vožnjo z avtom nadomestimo z mestnim prevozom. Potovanje sicer ne bo tako enostavno, pa vendar bo manj stresno kot nestrpno čakanje v koloni.
Še posebej poleti so na udaru mestne ceste Primorske. Mesti Portorož in Koper sta lahko dokaj nasičena z avtomobili. Predvsem poleti in čez vikend se lahko ustvarijo kilometrski zastoji proti avtocesti oziroma izven teh mest. Tisti, ki so bolj iznajdljivi lahko najdejo stranske poti, ki vodijo do avtoceste, drugi pa morajo spremljati razmere na cesti in organizirati odhod pravi čas.
Ugotovimo lahko, da obstaja več načinov kako se izogniti zastojem na naših cestah. Ključno pa je, da četudi naletimo na gnečo, ostanemo zbrani in mirni, da bo vožnja še naprej varna.