Poznate postopek barvanja starega kosa pohištva?
| Članek je bil prebran 4.097 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Ste se odločili popestriti ali barvno poenotiti vaš dom? Ali pa notranje prenoviti? Morda pa ste se samo naveličali nekaterih kosov pohištva in bi jih radi sami pobarvali. Ali pa ste se ravno vselili v rabljeno stanovanje, ki mu boste sami dodali svoj čar tako, da boste prebarvali lesene talne obloge, pohištvo in še kaj.

Postopek barvanja lesenega pohištva ni nikakršen bavbav, se je pa potrebno držati nekaterih osnovnih pravil zato, da bo barva kvalitetno nanešena in da bo njena uporabnost dolgotrajnejša.

Kako poteka barvanje notranjega pohištva?

Najprej je potrebno kos pohištva, ki ga boste prebarvali očistiti. Z mokro krpo obrišite prah in drugo umazanijo. Slednje je še kako pomembno, če ste ta kos pohištva izvlekli iz kakšnega zaprašenega podstrešja. Zdaj se lahko lotite brušenja. To lahko storite z brusilko, in če vam je nihče ne more posoditi, z brusnim papirjem. Namen brušenja je odstraniti staro barvo in v površino napraviti raze, v katere se bo v naslednjem koraku dobro vpila barva. V nasprotnem primeru bo čez čas barva pričela pokati in odstopati. Glede grobosti brusnega papirja naj vam svetujejo v prodajalni barv. Za prvo brušenje je lahko 100, za drugo brušenje pa bolj fin (180).

Po prvem brušenju je potrebno pohištvo ponovno obrisati, da bo površina ponovno čista. Morebitne praske lahko pokitate, lahko pa jih pustite, če so vam všeč. Tako bo pohištvo še malce bolj originalno. Zdaj lahko naredite sloj zaščitnega premaza. Ko se dobro posuši lahko nanesete več slojev barve. Potrebno pa je počakati, da se vsak sloj barve dodobra posuši. Končaš s slojem prozornega laka.

Če ugotovite, da vam samim časovno ne bo zneslo prebarvati pohištvo se lahko obrnete na strokovnjaka. Nekateri zelo priporočajo t.im. airless sistem, ki omogoči zelo hiter nanos barve. Barva se s pištolo. S tem lahko pobarvate ne le lesene kose pohištva, ampak na primer tudi lesene talne obloge, okenske okvirje in tramove (če na primer živite v mansardi).

Kako poteka barvanje zunanjega lesenega pohištva?

Če bi radi prebarvali zunanje pohištvo, klopi in stole in mizo, ki ju uporabljate na dvorišču ali na vrtu morate biti pozorni predvsem na izbiro pravilne barve. Pomembno pa je tudi preveriti ali je na zunanjem pohištvu še ostalo kaj zaščitnega premaza. Kako to preverite? Kanite kapljico vode in poglejte ali bo zdrsnila naprej na tla ali jo bo les popil. Če se zgodi to drugo, pomeni, da na lesu ni ostalo nič več zaščitnega premaza. Včasih je les tudi že nekoliko preperel ali pa se barva ne vidi več zaradi sonca in dežja.

Če so se v lesu naselili žužki ali črvi je potrebno les po čiščenju premazati z biocidnim premazom.

Tako kot pri notranjem pohištvu je tudi v tem primeru potrebno leseno površino očistiti in šele, ko je zares čista nanesti zaščitni premaz, barvo in na koncu še lak. Poskrbeti je potrebno tudi za kovinske dele zunanjega pohištva in sicer jih je potrebno, po suhem čiščenju, zaščititi s temeljnim premazom, ki bo kovino varoval pred rjavenjem in pokrivnim premazom, ki bo vodi in drugim snovem preprečeval dostop do kovine.

Poskusite in spoznali boste, da je barvna obnova vašega pohištva lahko zabavna. Če pa ste se med barvanjem vrat, denimo, odločili raje za nakup novih, pa priporočamo naslednja vhodna (ali notranja) vrata.

© 05. 05. 2024 - ustavimo-gripo. SEO.